Rok 2020 bol špeciálny. Obmedzenia, ktoré sme doteraz nikdy nezažili,  ovplyvnili všetky aspekty nášho života. Našťastie šport, aspoň ten vrcholový, dokázal vďaka televízii a online priestoru aspoň z časti napĺňať svoje hlavné poslanie – prinášať radosť a emócie svojim fanúšikom. Pomocou príspevkov zo sociálnych sietí si teraz spoločne pripomenieme, čo sa udialo v dvoch najsledovanejších športoch v roku 2020, a ako sa v tomto špeciálnom roku darilo marketingovým oddeleniam vybraných klubov.

stayathomechallenge

Prvú vlnu opatrení sme zvládli aj vďaka zábave. #StayAtHomeChallenge zabavil mnohých, vrátane vrcholových športovcov, zdroj: FB Bleacher Report Football

keep distance Real Madrid fans

Fanúšikovia Realu Madrid pre svoju zábavu zasa využili inú časť opatrení: FB Real Madrid Fans

Futbalový rok 2020 – rok Bayernu Mníchov

Víťazi sú vždy tí, od ktorých sa ostatní učia. Preto našu cestu začíname pravdepodobne najúspešnejším športovým klubom za rok 2020 – FC Bayern Mníchov. Počtom získaných trofejí sa im kluby v žiadnom športe nemohli rovnať.

Víťaz Ligy Majstrov 2020 – FC Bayern Mníchov

Klub venoval svojim fanúšikom viac ako dosť darčekov

Levandowski 2020

Najúspešnejší z najúspešnejších – Róbert Lewandovski

Hokejový rok 2020 – Tampa Bay a víťazi základných častí…

Hokejový svet spoznal nového kráľa NHL – Tamba Bay Lightning aj s našim Erikom Černákom v zostave. “Vyhrali sme všetko, čo sa dalo” bolo zasa heslo na tričkách, ktoré si pri “oslavách” na seba obliekli hráči Banskej Bystrici. Tento slogan skvelo popisuje situáciu v hokejových ligách v roku 2020, keďže takmer všetky boli predčasne ukončené.

TampaBay

Víťaz NHL 2020 – Tampa Bay Lightning, zdroj: FB Tampa Bay 

TampaBay

Za výkony počas celej sezóny si Erik Černák vyslúžil novú zmluvu,  zdroj: FB Tamba Bay

“Vyhrali sme všetko, čo sa dalo”, zdroj: FB HC 05 Banská Bystrica

Veľkými zmenami po príchode nového majiteľa prechádza HC Slovan Bratislava. Klub chce byť slovenskou jednotkou, čo sa okamžite začalo prejavovať aj na kvalite ich športového marketingu. 

HC Slovan 2020

Pozápasové štatistiky na FB HC Slovan Bratislava nastavujú latku pre ostatné kluby. Dokáže sa im v roku 2021 niekto vyrovnať?

Futbal žien na vzostupe

Tottenham Hotspur a Alex Morgan. Toto spojenie, hoci bolo relatívne krátke, prinieslo veľa vzruchu do sféry ženského futbalu. Predsa len, jedna z najlepších hráčok sveta prišla do marketingovo veľmi silnej krajiny. O postavení futbalu žien v Anglicku veľa napovie aj spomienkový post Tottenhamu.

🤩💫 𝟯𝟴,𝟮𝟲𝟮 💫🤩 #OnThisDay last year, we set a new all-time attendance record for the Barclays FA Women's Super League at...

Uverejnil používateľ Tottenham Hotspur Women Utorok 17. novembra 2020

Spomienkový post mal vďaka opatreniam roka 2020 ešte väčšiu silu, zdroj FB: Tottenham Hotspur Women

Alex Morgan

Alex Morgan sa okamžite po príchode stala zdrojom veľkého množstva príspevkov pre online svet, zdroj FB: Tottenham Hotspur Women

Alex Morgan

Marketéri mali o inšpiráciu na dlhé dni postarané, zdroj FB: Tottenham Hotspur Women

Športový marketing na Slovensku

Hoci vo sfére športového marketingu niektoré organizácie na Slovensku zatiaľ tápajú, nájdu sa aj také, ktoré sú na vzostupe aj v tejto oblasti. Dobrou ukážkou môžu byť live príspevky z ich zápasov.

Live šport marketing, zdroj: FB HC 05 Banská Bystrica

Gól DAC

Live šport marketing, zdroj: FB DAC Dunajská Streda

Gól MŠK Žilina

Live šport marketing, zdroj: FB MŠK Žilina

Športový marketing naberá na popularite aj v športových akadémiách. Počas jarnej karantény takto motivovali svojich hráčov k samostatnej práci v klube DAC Dunajská Streda

Video zobrazuje zostrih videí z domácich tréningov hráčov ročníka 2008.

Autor: Jozef Danko, umiestnené na FB MOL Academy

Z marketingového pohľadu boli v slovenskom športe významne, okrem spomínanej zmeny v HC Slovan Bratislava, ešte ďalšie 2 kluby.  Kompletným rebrandingom si prešiel futbalový AS Trenčín, ktorý sa tak pripravuje na novú éru s novým štadiónom. Zmenou majiteľou zasa prešiel hokejový klub zo Žiliny, ktorý dostal nový názov, ako aj kompletný rebranding.

Použité zdroje:

  • FB AS Trenčín
  • FB Vlci Žilina

Sponzoring

Vo sfére sponzoringu výrazne upútala kampaň Budweiseru, ktorý skvelo využil značku Lea Messiho a jeho prekonanie ďalšieho gólového rekordu. Všetci brankári, ktorí v priebehu rokov dostali od Lea gólové darčeky, dostali tento krát ako darček pivo s označením poradového čísla gólu, ktorý im Leo strelil. Efektivitu kampane ešte zvýraznili samotní brankári, ktorí sa darčekmi ochotne pochválili na sociálnych sieťach. Zdroj: FB Budweiser Football

Best of the best

Ocenenie “príspevok roka 2020 v športovom marketingu” sme sa rozhodli udeliť marketérom z Tottenhamu Hotspur, ktorí takto šikovne využili jazykové zvláštnosti, a takto odprezentovali rodinu jedného zo svojich najlepších hráčov.

Rodina takto zapózovala pri príležitosti udeľovania Puskasovej ceny za gól roka, ktorú Heung-Min Son vyhral.

P.S. iba na Facebooku mal tento príspevok viac ako 16 tisíc zdieľaní!

Zaujala vás téma športového marketingu a chcete čítať viac takýchto článkov? Sledujte nás na Facebooku a Instagrame, a budete mať prehľad o našich nových článkoch, ako aj o o trendoch v športovom marketingu, ktoré sa do našich článkov nedostanú.

Kým pre vás pripravíme nové články, môžete si prečítať, čomu všetkému sa v rámci JD_Sport_Marketing aktívne venujeme wink

Ako sa vám páčil tento článok?

Pin It on Pinterest